GÜÇLÜ BIR ORTAKLIK KURUN

Reker hızla büyümeye devam ederken bile nasıl olup da etrafımıza meydan okuyan bir tavır sergileyebildiğimizi sıkça sorarlar. Kültür, yönetimin karşıma çıkan en gizemli yönlerinden biri

Aynı zamanda en önemlilerinden de biri. Bir keresinde bir gazeteci bana, hangi rakiplerin Dell için en büyük tehdidi oluşturduğunu sormuştu. Ben de Dell’e yönelik en büyük tehdidin rakiplerimizden gelmeyeceğini söylemiştim.

Bu tehdit çalışanlarımızdan gelebilirdi.

Şirketimiz kafa sayısı olarak büyüdükçe ve altyapı açısından giderek daha karmaşık bir hal aldıkça, Dell’e damgasını vuran girişimci ruhu korumak kolay olmadı. Dünyanın dört bir yanına yayılırken odak noktası belirli bir ekibin enerjisini muhafaza etmek de kolay değildi. Ama benim amacım hep, Dell’deki herkesin, özel bir şeyin, büyük bir şeyin, hatta kendilerinden bile büyük bir şeyin parçası olduğunu hissetmesini sağlamak oldu.

Bu bölümde. sonuca ulaşabilecek harika bir ekibi bulmak ve yetiştimıek için izlediğimiz stratejileri göreceksiniz. Dokuzuncu bölümde, yeteneği en iyi şekilde kullanmanın nasıl paha biçilmez bir rekabet avantajı olabileceğini kanıtlamak için, kazanan bir kültürün yaratılışının ötesine geçeceğim.

Daha açık söylemek gerekirse, rekabet gücüne sahip sağlıklı bir kültürü yaratmanın ve korumanın benim bildiğim en iyi yolu, paylaşılan hedefler ve ortak strateji yoluyla çalışanlarımızla ortak olmaktan geçiyor.