İŞE ALIM SÜRECİNE SAHİP ÇIKIN

Ben durmadan iyi elemanlar arıyorum ve ekibimdekilerin de aynı şeyi yapmalarını bekliyorum.

Kendi arayışlarımı yöneticilerle de sınırlı tutmuyorum. Çoğunlukla, stajyerlerle görüşüyorum; onlarla mülakat için değil, Dell’deki deneyimlerinden ne kazandıklarını görmek, gözlemlerini duymak ve şirkete ne gibi yeni perspektifler katacaklarını anlamak için yapıyorum bunu. Eğer Dell’de hoş bir deneyim geçirdilerse ve güçlü yanları bizim hedeflerimizle öıtüşüyorsa, içlerinden çoğu şirketimize katılarak başarıya adım atıyor.

İnsanlarla mülakat yaptığımda, ilk işim bilgiyi nasıl işlediklerini öğrenmek oluyor. Ekonomik açıdan mı düşünüyorlar? Başarıyı nasıl tanımlıyorlar? İnsanlarla ilişkileri nasıl? Bugün içinde oldukları işin stratejisini gerçekten anlıyorlar mı? Bizimkini anlıyorlar mı? Işgücümüz içinde yer alıp, bir şekilde şirketin stratejisine katkıda bulunan, ama aslında bunu o kadar da iyi anlamayan birçok insan olduğunu görmek beni şaşırtıyor. Adayların Dell’in stratejisini anlama potansiyeline sahip olup olmadıklarını, bizim gelişimimize ve evrimimize katkıda bulunup bulunamayacaklarını bilmek benim için önemli.

Adaylara genellikle yapmış olmaktan özellikle gurur duydukları bir şeyi anlatmalarını isterim. Bu bana çalışmakta oldukları şirketin başarısına mı yoksa kendi şöhretlerini artırmaya mı odaklandıkları konusunda birkaç ipucu verir. Sonra hemen hemen her zaman, bir noktada onlara karşı çıkarım. Güçlü fikirlerinin olup olmadığını ve bu fikirleri savunmayı göze alıp almadıklarını anlamak isterim. Dell’de kendi yeteneklerine güvenen ve inançları kuvvetli insanlara ihtiyacımız var, anlaşmazlık durumunda boyun eğmeyi yeğleyenlere değil